Dvarčionys
Liepos 12 d., penktadienis
Naujienos ir renginiai

Jungiamės prie kultūrinio ralio „Mototourism Sprint su Moto Guzzi”

Birželio 8 dieną Vilniuje, nuo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos startuos šimtai tradicinio, didžiausio kultūrinio ralio „Mototourism Sprint su Moto Guzzi“ dalyvių. Šis kultūrinis ralis yra puiki proga tiek patyrusiems motociklininkams, tiek naujokams parodyti savo gebėjimus ir kartu praplėsti žinias apie Lietuvai svarbius istorinius ir kultūrinius objektus.

Vienas jų – bibliobusas, kuris ralio dalyvius birželio 8 d. nuo 10 iki 12 val. pasitiks Balsiuose (šalia Vilniaus Balsių progimnazijos Bubilo g. 8, Balsių g. 20, Vilnius).

Laimėtojai bus apdovanoti Krašto apsaugos ministro taure. Ralio dalyviai savo kelyje aplankys ir kultūros paveldo objektus: Palomenės, Gegužinės bažnyčias Kaišiadorių rajone, Glitiškių, Maišiagalos dvarus, Kernavės piliakalinį bei kitus.

Sveikindamas ralio dalyvius, KPD direktorius Vidmantas Bezaras sakė: „Paveldosaugininkams smagu, kad keliautojai kasmet į savo maršrutą įtraukia ir kultūros paveldo objektų. Tai praturtina. Juk kelionės – tai ne tik įveikti kilometrai, bet ir patirti įspūdžiai, savo šalies pažinimas, akiračio plėtimas. Linkime dar daugiau įkvėpimo, užsidegimo prisiliečiant prie tautos atmintį gaivinančių kultūros paveldo ženklų. Kultūros paveldas suteikia galimybę įdomiau gyventi, įdomiau keliauti. Prasmingų kilometrų!“

„Dalyviai kaip ir kasmet apjungs ir „degustuos“ svarbiausias, Lietuvai atmintinas 2024 metų temas: nuo Europos Sąjungos ir NATO 20-mečio jubiliejų bei Dainų šventės 100-mečio iki Lietuvos Kultūros sostinės 2024 – Kaišiadorių. Maršrutas vingiuos per daugiau kaip 20 kultūros ir paveldo, istorinių, gynybos, verslo, socialinių objektų, ieškos, kokiais keliais ir eiliškumu juos pažinti, o atvykę į objektus įsigilins ir atliks intelektualias užduotis. Žinoma, kaip ir bet kokioje turiningoje turistinėje kelionėje, jie patirs ir netikėtumų“, – intriguoja renginio organizatorė Birutė Vaitkutė.

Vienos dienos kultūrinis maršrutas

Parengti ralio objektus užtruko pusmetį. Atrinkdami tinkamiausius maršrutui taškus drauge su ralio organizatoriais dirbo ir juos konsultavo ekspertai iš Lietuvos kariuomenės, Šaulių sąjungos, Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos, Kultūros paveldo departamento, Lietuvos policijos, verslo atstovai,, istorikė Diana Varnaitė, Aurelijus Balčiūnas ir kolegos iš Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro, istorikė Rugilė Grendaitė iš Kaišiadorių ir kiti vietiniai žinovai, kurie dalyvius pasitiks ralio objektuose. “Rinkome istoriją po mažą dalelę, pabendravome ne su viena dešimtimi žinovų, taip gimė be galo spalvingas ir skirtingas Lietuvos pažinimo maršrutas, o svarbiausias kriterijus – jis ne tik pramoginis, bet ir prasmingas“, – sako B. Vaitkutė.

Renginio maršrute praktiškai nėra turistams prieinamų vietų, tai specialiai organizuoti objektai ir turinys.  Organizatoriai atskleidžia, kad renginio dalyvius savo sodyboje priims viena iš Kaišiadorių krašto ambasadorių, tradicinė amatininkė, sertifikuoto tautinio paveldo produkto šakočio gamintoja Onutė Remeikaitė Raudeliūnienė. Geriausias būdas pajusti Kaišiadorių kultūrą – susitikti su kultūros sostinės ambasadoriais, tais, kurie padarė didžiausią įtaką šio krašto kultūrai. Viena iš jų – Ona Raudeliūnienė. Ji kepa šakotį pagal išsaugotą ir iš kartos į kartą perduodamą šeimos receptą.  Didelis O. Raudeliūnienės indėlis – pirmojo Lietuvos šakočių kepimo čempionato organizavimas 2017 m., kuris tapo tradicija.

Renginio finišas – Kaišiadorių miesto aikštėje

Iškilmingam renginio finišui pasirinkta centrinė Kaišiadorių – 2024 metų Lietuvos Kultūros sostinės – aikštė. “Kaip kultūriniam renginiui, be Vilniaus, šiemet mūsų antroji sostinė yra Kaišiadorys. Per 28 ralius Kaišiadorių kraštas ne kartą svetingai priėmė dalyvius. Šiemet ne tik dar labiau patirsime Kaišiadorių krašto istoriją ir svetingumą, bet ir iškilmingai finišuosime pačiame Kaišiadorių centre“, – sako renginio organizatoriai.

Šis kultūrinis ralis yra puiki proga tiek patyrusiems motociklininkams, tiek naujokams parodyti savo gebėjimus ir kartu praplėsti žinias apie Lietuvai svarbius istorinius ir kultūrinius objektus. Laimėtojai ne tik gaus Krašto apsaugos ministro apdovanojimą, bet ir galės didžiuotis, kad yra geriausi mototuristai. Projektą iš dalies finansuoja Krašto apsaugos ministerija, renginio partneriai Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Kultūros paveldo departamentas, Kaišiadorių ir Vilniaus rajonų savivaldybės, Lietuvos policija.